Řasy nejsou v bazénu zrovna vítané


Každý z vás zřejmě dobře ví, co jsou to řasy. Tyto organismy obývaly planetu Zemi před miliony lety a mohli bychom o nich říci, že mají plné právo na svou existenci, jakožto starousedlíci. O vodních řasách se všeobecně ví, že jsou konkurenty vodních rostlin, a na toto téma si můžete popovídat například se zkušenými akvaristy, pro něž jsou řasy ne vždy vítanými hosty v akváriích. Začínající akvaristé se také s řasami mnohdy potýkají a stává se, že někdy dokonce řasy v nádrži převládnou a vodní rostliny zahubí. Z tohoto důvodu při osázení nového akvária rostlinami dodávají akvaristé do akvárií oxid uhličitý, který podpoří růst rostlin, a nedá řasám šanci na úspěšné rozmnožení.

vodní řasy

Vodní rostlin mají pak schopnost vylučovat algicidní látky, které řasám nedovolí rozpuk, a těm se většinou daří jen v podmínkách, kde mají extrémní množství světla, a kde algicidní látky nemají takovou působnost. Oxid uhličitý navíc řasy ničí, někdy stačí řasy potřít tekutým roztokem CO2 a odumírají.

vodní rostliny

Algicidních látek, tedy například přípravku Algicid, využívají i majitelé bazénů, kteří taktéž nemají zájem, aby se jim řasy v nádrži na koupání rozmnožily. Algicid je natolik účinný, že je voda v bazénu křišťálově čistá, a přípravek je šetrný vůči lidskému organismu, takže je koupání v takové vodě bezpečné. Voda s obsahem řas již na první pohled nepůsobí příliš vábně a v takovém bazénu se pak nikdo nebude chtít koupat.

Jestliže se přece jen řasy ve vodě rozmnoží a podaří se je pak zlikvidovat, odumřelé organismy vytvoří ve vodě zákal, který se velmi špatně filtruje v běžném filtračním zařízení, proto se k jeho odstranění musí použít vločkovač, který drobné částečky sloučí do větších celků – do vloček, a ty pak usednou na dno, odkud se odsají bazénovým vysavačem, a některé vločky se již zachytí v bazénové filtraci.