V každém městě nejdeme místa oblíbená běžci. Parky a nábřeží řek se jimi jen hemží. Pokud sami běháte nebo se v podobných místech procházíte, jistě jste si všimli běžeckého fenoménu číslo jedna – 90% všech běžců má v uších nacpaná sluchátka. Jaké jsou výhody a nevýhody běhání s muzikou v uších, na to se podíváme v dnešním článku.
Zeptáte-li se, proč daný člověk běhá se sluchátky, odpovědi se budou pravděpodobně shodovat v následujících bodech:
· hudba pomáhá předejít nudě
· poslech správných písní udává rytmus běhu
· playlist slouží k odreagování
· člověk může tak zvaně vypnout
Zmíněné výhody jsou nasnadě. Běh je cyklickou činností, a pokud někdo trénuje například na maraton, dostávají se jednotlivé výběhy svou dálkou nad hranici dvou hodin. V takové případě jistě člověk ocení svou oblíbenou hudbu jako prostředek k rozrušení stereotypu. Stejně tak studie potvrzují pozitivní vliv hudby na tempo běhu. Především mladá generace bez hudby nedokáže „přežít“ ani ve zbytku dne, natož během běhu.
Každá mince má ale dvě strany a je zapotřebí poznat i rizika běhu se sluchátky. V první řadě je namístě zmínit bezpečnost. Mluvíme o bezpečnosti nejen vlastní, ale především svého okolí. Běžec při poslechu vnímá jen omezené množství o prostředí, v němž se pohybuje. Vypustit sluchátka by tak měli minimálně ti, kteří se pohybují v ulicích měst. Další negativní vliv má poslech na techniku. Špatně zvolený set písní může rozhodit tempo běžeckého kroku. Jedním ze základů pro kvalitní běh je dech. Především začátečníci by se tak měli nejprve naučit vnímat svůj dech, což probíhá především pomocí sluchu. Hudba v uších má negativní vliv na koncentraci a dýchání může být rozhozeno.
Běhání se sluchátky tak přináší běžci výhody i nevýhody. Záleží na konkrétním člověku, jak se s nimi naučí zacházet. Základní doporučení tedy zní – ať s hudbou nebo ne – zůstaňte během sportovní aktivity vždy soustředěni jak na svoje okolí, tak na techniku a dýchání!