Pošramocené zažívání vám může pořádně znepříjemnit život. Občas si ho způsobíte sami při letních grilovačkách, ale potkat vás může i na letních dovolených. V mnoha případech k úlevě postačí dieta, živočišné uhlí a užívání vhodných bylinek. Bylinky vybírejte podle toho, zda vás bolí žaludek nebo zažívací potíže doprovází i průjem. Pro některé byliny se nemusíte vydat daleko. Většina z vás má doma mezi základním kořením majoránku. Bylinka je vhodná k úpravě zažívání, i proto ji přidáváme do těžkých jídel. Úlevu vám přinese ve formě nálevu. Nálev si připravte z polévkové lžíce sušené majoránky a nechte spařit 250 ml vroucí vody. Popíjejte vlažné.
Stejně jako majoránka působí jalovec. Plody jalovce, jalovčinky, se také přidávají do těžko stravitelných pokrmů. Jako první pomoc můžete použít právě plod jalovce. Důkladným rozžvýkáním jalovčinky byste měli ulevit těžkému žaludku. Určitě příjemnější léčbou bude užití jalovce ve formě jalovcového vína, které si můžete sami připravit. Do kvalitního červeného vína přidejte deset jemně rozdrcených plodů a nechte tři týdny vylohouvat na teplém místě.
Úlevu přinesou také všechny druhy máty. Z čerstvých nebo sušených lístků si můžete připravit chutný čaj. Nejúčinnější na zažívací potíže je máta peprná.
Zažívací potíže ve většině případů provází nepříjemný průjem. Při průjmu vyzkoušejte půvabnou bylinku, proskurník lékařský. Něžná bylinka potěší nejen oko, ale uleví při průjmových potížích, stejně jako řepík lékařský. Obě byliny příznivě působí na střevní sliznici. Proskurník obsahuje slizovité látky. Ty vytvoří na sliznici ochrannou vrstvu, která má podobné účinky jako živočišné uhlí. Slizovité látky chrání před škodlivými vlivy. Proskurník má i jiný pozitivní léčivý účinek. Použít ho můžete i při popáleninách, které vás v letním období mohou potkat.